Bu haftanın mesajı İÇİNDEKİ ÇOCUĞU SEV!

10 Aralık 2019, Salı

Bu haftanın mesajı İÇİNDEKİ ÇOCUĞU SEV!


Kaç yaşında olursanız olun, içinizde, sizin sevginize her an ihtiyacı olan küçük bir kız ya da erkek var. Üstelik onun mutlu ya da mutsuz olması coşkuyla dolması ya da karamsarlığa kapılması sadece sizin elinizde. Lütfen bunu hatırlayın!


Şu an size göre ne kadar güçlüsünüz ya da güçsüzsünüz, ne kadar seviliyorsunuz ya da sevilmiyorsunuz, ne kadar güzelsiniz ya da çirkinsiniz FARK ETMEZ! Onun size ihtiyacı var. Sevmenize, onurlandırmanıza, şefkat göstermenize ihtiyacı var.


Çocuk sahibi olanlarımız genellikle çocuklarına odaklı yaşar zaten. Çocuk sahibi olmayan biri ise etrafındaki çocuklara daha duyarlı davranır. Örneğin asansörde bir adamı ya da kadını ezer miyim diye düşünmeyiz ancak bir çocuk varsa dikkat ederiz. Çünkü bize göre o daha narin ve savunmasızdır. İncitmek istemeyiz.


Oysa bilmelisiniz ki aslında en narin, en savunmasız çocuk içinizde duruyor. Peki siz onu en son ne zaman düşündünüz? Ne zaman sevdiniz?


Bu zamana kadar çok şey için hırpaladınız belki kendinizi. Çoğu zaman önce kendinize kızdınız. Beceriksiz ya da başarısız olduğunuzu düşündünüz. Belki başkalarının hatalarında bile “ben öyle demeseydim, gitmeseydim, vermeseydim…” deyip kendinize kızdınız. Aslında kendinize böyle acımasız davrandığınızda en çok o masum çocuğa zarar verdiniz. En çok onu yaraladınız.
İçinizdeki çocukta açtığınız yarayla, gerçek mutluluğu, huzuru, güveni yaşamanız ise neredeyse olanaksız. Bu yaraları iyileştirmek ise sadece sizin elinde. Lütfen ne kadar değerli olduğunuzu, neler başardığınızı hatırlayın. Kendinizle gurur duyun! Önce kendinizi sevin. İçinizdeki çocuğu sevin. Bulun o çocuğu ve sarılın ona. En masum, en kırılgan, en sevgi dolu, en cesaretli, en yalansız tarafınız o. Bilin ki çok ihtiyacı var ki sizin ona sarılmanıza. Belki de sizin daha çok ihtiyacınız var, fark edin.

Sarılın ona!

Lütfen birkaç dakikanızı bu çalışma için ayırın.
“Okula ilk başladığınız günü hatırlayın. Kalabalık içinde, bahçede görün kendinizi. O küçük  çocuğu. Ne hissettiğine bakın lütfen. Heyecan, mutluluk, korku, yalnızlık, soğuk, sıcak... Ne hissediyor. Lütfen ona yaklaşın. Gözlerine bakın ve gülümseyin. Sımsıkı sarılın ona ve söyleyin. Seni çok seviyorum, her şeye ve herkese rağmen seni çok seviyorum. Doğrularınla yanlışlarınla seni kabul ediyorum ve seninle gurur duyuyorum. Hayat; güzel ve kolay. Ve ben her zaman senin yanındayım. Sen çok değerlisin. Seni çok seviyorum. Seninle gurur duyuyorum. Sen güvendesin. İnan ki her şey çok güzel olacak. Seni çok seviyorum.”
İzin verin o çocuk kendini güvende hissetsin. Kendini sevsin.
Derin bir nefes alın ve gülümseyin.
Sevgilerimle Damla,
Her an bir mucize, farkına varmak dileğiyle…