YENİ YIL SLOGANIM SADECE İYİLİK !

03 Ocak 2020, Cuma


                İnanılmaz yokluklar içinde büyüdüm. Çocukluğumda başladı mücadele yıllarım. Hep güçlü olmak ve dik durmak zorundaydım. Çünkü bakmakla yükümlü olduğum bana muhtaç bir ailem vardı.18 yaşında tüm aile fertlerimin sorumluluğunu aldım.

                18 yaşından bu yana ailemim kızı, ailenin sorumlusu, onların her tür sorunlarındaki ilk koşan, hep koşan oldum. Bunca yıllık mücadelemde benim param hepsinin parası, herkesin parası kendi parası oldu, oda bir gerçek. Kimseyi suçlayamam çünkü bunu bu hale getiren benim. Ben daha 5 yaşındayken küçük kardeşime bakıyor, ateşten korkarken yemek yapmaya çalışıyordum. 9 yaşındayken 2 küçük çocuğun bakımı, bir evin temizliği, yemeği bana bakıyor, ben bu koşullarda okumak içinde çırpınıyordum.

                Çalışma hayatına başladığımda verilen her işi yaptım. Üstelik kadroya geçtikten sonrada.”Bu benim görevim değil” demedim hiçbir zaman. Nerdeyse tek bayan çalıştığım işyerimde bütün arkadaşlarımın her sıkıntısında koşan bendim. DSİ.nin 112 aciliydim.Çevremdeki birçok muhtaç insanında.

                1982 yılında gazeteciliğe başladığımda Türkiye’nin ilk bayan spor yazarıydım.1989-1990 yılında İzmir gazeteciler cemiyetinden 1.lik ödülünü alan ilk taşra muhabiri… Ben hayat okulunda en acımasız eğitmenlerle eğitildim. Zaman zaman dalım budağım kesildi. Önüme setler çekildi. Ama hiç pes etmedim. Geriye dönüp baktığımda ne gençliğimin, nede o zamanki görüntümün hiç farkında değildim. Erkek lisesini bitirmiş olarak, kadınlığımı hiç unutmadan ama hep erkek gibi oldum 15 yaşımdan itibaren.

                2006 da evimde uğradığım saldırı,2008 de yaşadığım hırsızlıktan sonra zirveden dibe vuruşumla çook acılar çok yokluklar çektiğimde bir gerçek. Ama hiç Allahıma isyan etmedim. İnsanıma küsmedim. Çok sabah, erkenden kalkıp hastaneye, bir kimsesize kimse olmaya gittiğimde, cebimde simit param yoktu. Aç susuz gün boyu aç susuz koşup insanıma emek ve hizmet verdim bir çay içmedim onlardan (Öyleyken hala vicdansızca “vardır bir çıkarı” diyenler yok mu? Çoook… Allah bilsin) başıma gelenlerin rabbimin bir sınavı olduğunu varsayıp dik durdum. Pes etmedim.

Ve 59 yıllık yaşamımda öğrendiğim şey: Her şey gelip geçici ölümden başkası her şey yalan…

               Bakıyorum da geçmişte yaşadıklarına takılıp kalan, en ufak tökezlemede, pili bitmiş makineler gibi duran insanlar beni çıldırtıyor. Hiçbir gece sonsuza dek sürmüyor ki... Acılarda. Sevinçlerde… Bu zaman makinesinin içindeki kısa ömrümüzde, anı yaşayabilmek ve tüm olumsuzluklara inat iyi olabilmek, iyi kalabilmek çok önemli.

                Ben isyan etmemdim mi hiç? Ettim ve hemen pişman oldum. Yeri geldi küfrettim kötülük edenlere yalan değil. Ama pes etmedim. Düştüğüm yerden bir avuçla toprakla kalkıp mücadeleme devam ettim.

                Parasızlığıma inat, çaresizliğime inat sadece iyilik için mücadelemi hep sürdürdüm. Yoğun bakımdan çıkıp kıpırdayamazken rahmetli Vali yardımcımı çağırıp yanımda yatan küçük bir çocuğun ihtiyaçları için söz aldım. Yine oturup kalkamadığım günlerde tek el, tek gözümle  karşı odada yatan bir dedenin çaresizliğini yazarak, onun sorununa çare bulabildim.

                Eğer isterseniz, eğer içinizde iyilik duygularınızı beslerseniz, inanın çok şeyi yapmanız mümkün. Benim insanım çok özverili. Benim insanım yardımsever. Yeter ki inanın, yeter ki size inandırın. ben sadece elçiyim,  sadece vesile oluyorum. Yaptığım her şeyi insanımla, el ele gönül gönüle yapıyorum. Evet param yok. Üzerimde bana ait hiçbir şeyim yok. Olmayacakta yaşadığım müddetçe (yaşadığım hırsızlık yüzünden her yerde kara listedeyim çünkü.Bunu kaldırmak tek kelime ile imkansız.Sahi bu yaştan sonra malı mülkü Ne yapı cam ki?.) Çok insan biriktirdim 59 yıllık yaşamımda. İnsan zengini olarak daha ne isteyebilirim ki…

                                Noel anne değilim. Ama Salihlinin Gül annesi olarak 2.evim bildiğim SDH.de ki nöbet tutan arkadaşlarıma sürpriz olarak değişik renk ve ebatlarda tuzluk hediye ettim.İçine şöyle yazdım.”Sizi tuz kadar seviyorum.Mutlu yıllar”

                Sizleri de tuz kadar seviyorum. Yaşamıma anlam katan yazılarımın yansımalarısınız.İyi ki varsınız. Yeni yılda ülkem adına, ilçem adına, ailem sevdiklerim adına barış ve huzur dolu bir yılda İYİLİKLERLE DOPDOLU sağlıklı yarınlar diliyorum.